MINŐSÉGRE JELÖLVE               IDOHMEN Kft. profiljának megtekintése az Ariba Discovery-n

icon phone+36 1 365-1091
idh[at]idohmen.hu

Blog

Az operátor betanítás ideje75% al csökkenthető!

Nagyobb rugalmasság, termelékenység és versenyképesség a KSB számára

A saját gyártással a vállalatok rugalmasabbá válnak, ösztönözhetik az innovációt, és így hosszú távú versenyelőnyökre tehetnek szert.

Ezt a KSB, a szivattyúk és szelepek vezető gyártója a gyakorlatban is megtapasztalta. Az újonnan bevezetett EtaLinePro

termékcsalád bevezetése kapcsán a délnyugat-németországi Rajna-vidék-Pfalz tartományban székhellyel rendelkező vállalat innovatív módon áll át a saját gyártásra - és nincs is erre alkalmasabb termék, mint a Smart Klaus.

Smart Klaus lehetővé teszi

Az EtaLinePro gyártósor újbóli elindítása és a saját gyártásra való átállás során olyan segédrendszert kerestek, amely lehetővé teszi, hogy a dolgozók önállóan és hibamentesen tudják kezelni a frekvenciaváltók összetett összeszerelését.

A döntés végül a Smart Klaus mellett született meg Mielőtt a dolgozókat segítő rendszer beköltözött a KSB gyártócsarnokaiba, a frekvenciaváltókat külső cégek már teljesen összeszerelve szállították.

Ezeket aztán a dolgozóknak már csak fel kellett csavarozniuk a szivattyúkra. A kamerás munkássegítő rendszer lépésről lépésre vezeti a dolgozókat a digitális munkautasításokon keresztül,
és valós időben visszajelzést ad. Ha hiba történik, a rendszer felhívja rá a figyelmet, és a folyamat nem folytatható addig, amíg az összes hibát ki nem javították.
Ez azt jelenti, hogy most már a képzetlen alkalmazottak is elvállalhatják az elektronikus alkatrészek újonnan hozzáadott előszerelését.

De a tapasztalt alkalmazottak is profitálnak a rendszerből. Daniel Mahn termelési vezető elmondja:
"Kifejezetten azért választottuk a Smart Klaust, mert ez egy olyan rendszer, amely a háttérben működik.
A tapasztalt alkalmazottaknak nem kell minden lépést kézzel megerősíteniük. Nem kell állandóan megállni az összeszerelési munka közben, mert (a rendszer) csak akkor figyelmeztet, ha valami nem stimmel."
KSB1
KSB2KSB3

75%-kal csökkentett képzési idő

A kameraalapú asszisztencia rendszer támogatja a dolgozókat mind a betanítási fázisban, mind az új folyamatok bevezetésében, mint például ebben az esetben a frekvenciaváltók összeszerelésénél.

A dolgozói asszisztencia rendszer bevezetése előtt a KSB-nél az új kollégák betanítási fázisa körülbelül egy hónapig tartott. Kezdetben tapasztalt munkatársak árnyékolták őket, mielőtt önállóan dolgozhattak volna. Ez a felügyelethez szükséges idő miatt kapacitásproblémákat eredményezett.

A Smart Klaus segítségével mindez megváltozott. A körülbelül egyhetes, egyszemélyes felügyelet után az új munkatársak már képesek önállóan elvégezni ezeket az összeszerelési folyamatokat. A Smart Klaus ebben segíti őket, és biztosítja a munkafázisok minőségét.

A dolgozók, például Elvan Elbay ipari szerelő szemszögéből a Smart Klaus nagyon pozitív fogadtatásban részesül, mert "a hagyományos munkahelyekhez képest sokkal rövidebb és lényegesen kevesebb hibával járó beavatási fázis zajlik a Smart Klaus felügyeletének köszönhetően".
KSB4
KSB5
KSB6

Innovatív módszerek egy új munkaállomás kialakítására

"Az EtaLinePro munkaállomás tervezésénél új utakat jártunk be" - mondja Ilja Braxmeier, a KSB Frankenthal-i csoportvezetője. Az új, házon belüli gyártás különlegessége a termék és a gyártási folyamatok egyidejű fejlesztése. Ezek párhuzamos fejlesztésével a terméktervezés és a folyamattervezés kölcsönösen befolyásolta egymást.

Az optimális munkaállomás megépítése előtt a munkatársak először egy virtuális gyártási környezetben, majd egy kartonpapír változaton tesztelték azt alaposan. Ezáltal a kollégák jobban megértették, hogyan kell elvégezni az egyes munkafolyamatokat, és könnyebbé vált bizonyos követelmények meghatározása, például hogy mekkora helyre lesz szükség a gyártósoron.

Mivel a Smart Klaus az egyéni igényeknek megfelelően testre szabható, a rendszer integrálása a dinamikus követelmények ellenére is problémamentesen megoldható volt. A KSB-nél nélkülözhetetlen eszköz a munkások segítése.

A zökkenőmentes integráció, amelyet a vállalati gyártás-végrehajtási rendszerrel (MES) való hálózatba kapcsolás is segít, a Smart Klaus egyedi és dinamikus testreszabási lehetőségeinek, valamint a KSB innovációs hajlandóságának köszönhetően valósult meg. Ez lehetővé teszi a dolgozók zökkenőmentes munkavégzését, ami biztosítja a termelékenység és a hatékonyság növekedését. Ez a gyártósor tehát a lean folyamatlánc része, a beszállítótól a szállításig.

Ezzel az innovatív megközelítéssel a KSB SE & Co. KG egy újabb lépést tesz a fejlődés, a fenntarthatóság és a digitalizáció felé.


 

...az írás még folytatódik, olvasd tovább...
Tovább olvasom...
A különböző típusú lézerek előnyei, hátrányai és alkalmazásai

A különböző típusú lézerek előnyei, hátrányai és alkalmazásai

Bevezetés

A lézerek egyedülálló képességeikkel és a fény pontos irányításával számos iparágat átalakítottak. A különböző lézertípusok azonban különböző előnyökkel és hátrányokkal rendelkeznek, és így alkalmasak bizonyos alkalmazásokhoz. Ebben a cikkben a különböző lézertípusok előnyeit, hátrányait és alkalmazásait vizsgáljuk meg, lehetővé téve erősségeik és korlátaik jobb megértését.

1.Solid-State lézerek

1.1 Előnyök

  • Nagy teljesítmény és hatékonyság: A szilárdtest-lézerek nagy kimeneti teljesítményt képesek elérni nagy energiaátalakítási hatékonysággal, így ideálisak az intenzív lézersugarakat igénylő alkalmazásokhoz.
  • Pontos sugárminőség: A szilárdtest-lézerek kiváló sugárminőséget biztosítanak, szoros fókuszú és kollimált sugárzást biztosítanak, ami elengedhetetlen a precizitást és pontosságot igénylő alkalmazásokhoz.
  • Hosszú működési élettartam: A szilárdtest-lézerek hosszabb működési élettartamot biztosítanak, csökkentve a karbantartási és csereköltségeket.
  • Kompakt méret és robusztusság: A szilárdtest-lézerek kompakt méretűek, így alkalmasak a különböző rendszerekbe való integrálásra. A környezeti körülményekkel szemben is robusztusak, így megbízható teljesítményt biztosítanak.

1.2 Hátrányok

Korlátozott hullámhosszú sokoldalúság: A szilárdtest-lézerek más lézertípusokhoz képest korlátozott hullámhosszúságúak, ami korlátozhatja alkalmazhatóságukat bizonyos alkalmazásokban.

Hűtési követelmények: A szilárdtest-lézerek nagy kimeneti teljesítményük miatt a hőelvezetés kezeléséhez hűtőrendszerekre lehet szükség, ami növeli a komplexitást és a költségeket.

Magasabb költségek: A szilárdtest-lézerek kezdeti költségei általában magasabbak, mint más lézertípusoké, ami bizonyos alkalmazások számára kevésbé elérhetővé teszi őket.

1.3 Alkalmazások

  • Anyagfeldolgozás: A szilárdtest-lézereket széles körben használják a különböző anyagok, köztük fémek, műanyagok és kerámiák lézervágására, hegesztésére, gravírozására és jelölésére.
  • Tudományos kutatás: Spektroszkópia, mikroszkópia és más, nagy teljesítményt és pontosságot igénylő kutatási alkalmazásokban alkalmazzák.
  • Orvosi eljárások: A szilárdtest-lézereket a bőrgyógyászatban tetováláseltávolításra, a szemészetben látásjavításra, valamint a sebészeti eljárásokban szöveteltávolításra és koagulációra használják.
  • Védelem és katonaság: A szilárdtest-lézerek döntő szerepet játszanak a célzás, a távolságmérés és az irányított energia alkalmazásokban.

2.Gázlézerek

2.1 Előnyök

  • Széles hullámhossz-tartomány: A gázlézerek a rendelkezésre álló hullámhosszok széles spektrumát kínálják, így sokoldalúan alkalmazhatók különböző, meghatározott hullámhosszokat igénylő alkalmazásokhoz.
  • Nagy teljesítmény és sugárminőség: A gázlézerek nagy teljesítményt és jó sugárminőséget képesek biztosítani, ami hatékony és pontos feldolgozást tesz lehetővé.
  • Folyamatos hullám és impulzusüzem: Rugalmasságot biztosítva a különböző alkalmazásokhoz.
  • Koherencia és stabilitás: A gázlézerek kiváló koherenciát és stabilitást mutatnak, ami elengedhetetlen a pontosságot és megbízhatóságot igénylő alkalmazásokhoz.

2.2 Hátrányok

  • Nagy méret és összetettség: A gázlézerek jellemzően nagyobb méretűek és bonyolultabb felépítésűek, ami korlátozhatja alkalmazásukat bizonyos helyszűkös alkalmazásokban.
  • Korlátozott átlagos teljesítmény: A szilárdtest-lézerekhez képest a gázlézerek átlagos kimeneti teljesítménye korlátozott lehet, ami befolyásolja a nagy teljesítményű alkalmazásokhoz való alkalmasságukat.
  • Gáztöltési és hűtési követelmények: A gázlézerek az optimális teljesítmény fenntartásához rendszeres gázutántöltést és hűtőrendszereket igényelnek, ami növeli az üzemeltetés bonyolultságát.

2.3 Alkalmazások

  • Orvosi alkalmazások: A gázlézereket sebészeti eljárásokban, például a bőrgyógyászatban, a szemészetben és a rákos megbetegedések kezelésében használják.
  • Lézerpumpáló források: Ezek más lézerek, többek között szilárdtestlézerek és festéklézerek pumpáló forrásaként szolgálnak.
  • Tudományos kutatás: Gázlézerek alkalmazása atomfizikai kísérletekben, plazmadiagnosztikában és spektroszkópiában.
  • Ipari feldolgozás: A lézerrel történő jelölés, fúrás és anyagvágás során használják őket olyan iparágakban, mint az autóipar, az elektronika és az űrkutatás.

3.Semiconductor Lasers (diódalézerek)

3.1 Előnyök

  • Kis méret és kompakt kialakítás: A félvezető lézerek kompaktak, így alkalmasak a hordozható eszközökbe és a korlátozott helyigényű alkalmazásokba való beépítésre.
  • Nagy hatékonyság és alacsony energiafogyasztás: Az energiatakarékossághoz hozzájárulva nagy energiaátalakítási hatékonyságot és kisebb energiafogyasztást biztosítanak.
  • Széles hullámhossz-tartomány: A félvezető lézerek a hullámhosszok széles skáláját fedik le, ami változatos alkalmazásokat tesz lehetővé.
  • Közvetlen modulációs képesség: Ez lehetővé teszi a távközlésben és az adatátvitelben való alkalmazást.

3.2 Hátrányok

  • Alacsonyabb kimenő teljesítmény: A félvezető lézerek jellemzően alacsonyabb kimenő teljesítménnyel rendelkeznek a szilárdtest- és gázlézerekhez képest, ami korlátozza alkalmazásukat bizonyos nagy teljesítményű alkalmazásokban.
  • Korlátozott koherencia és sugárminőség: A félvezető lézerek koherenciája és sugárminősége alacsonyabb lehet, mint más lézertípusoké, ami befolyásolja alkalmasságukat a fény pontos szabályozását igénylő alkalmazásokban.
  • Viszonylag rövid működési élettartam: A félvezető lézerek működési élettartama rövidebb, mint más lézertípusoké, ami időszakos cserét tesz szükségessé.
  • Hőmérséklet-érzékenység: Teljesítményüket befolyásolhatják a hőmérséklet-ingadozások, ami gondos hőkezelést igényel.

3.3 Alkalmazások

  • Távközlés: A félvezető lézerek szerves részét képezik az üvegszálas kommunikációs rendszereknek, lehetővé téve a nagy sebességű adatátvitelt nagy távolságokra.
  • Lézeres nyomtatás és szkennelés: Lézernyomtatókban, vonalkódszkennerekben és lézeres mutatókban használják.
  • Adattárolás: A félvezető lézerek döntő szerepet játszanak a CD, DVD és Blu-ray rendszerekben az adatok olvasásában és írásában.
  • Orvosi alkalmazások: Lézerterápia és nem invazív orvosi diagnosztika.

4.Fiber lézerek

4.1 Előnyök

  • Kiváló sugárminőség és nagy fényerő: A szálas lézerek kivételes sugárminőséget és nagy fényerőt biztosítanak, lehetővé téve a precíz és hatékony anyagmegmunkálást.
  • Nagy teljesítményű skálázhatóság: A fénysugár minőségének megőrzése mellett nagy teljesítményszintre méretezhetők, így alkalmasak igényes ipari alkalmazásokhoz.
  • Hatékony és megbízható működés: A szálas lézerek nagy energiaátalakítási hatékonysággal rendelkeznek, és hosszú távú stabilitást mutatnak, minimalizálva az állásidőt.
  • Jó hőkezelés: A szálszerkezetnek köszönhetően kiváló hőelvezetési tulajdonságokkal rendelkeznek, ami növeli az általános megbízhatóságot.

4.2 Hátrányok

  • Korlátozott hullámhosszú sokoldalúság: A szilárdtest-lézerekhez hasonlóan a szálas lézerek is korlátozásokkal rendelkeznek a rendelkezésre álló hullámhosszok tekintetében.
  • A szálak kezelése és illesztése bonyolult: A száloptikák kezelése és illesztése összetett lehet, és speciális készségeket és berendezéseket igényel.
  • Magasabb kezdeti költségek: A szálas lézerek kezdeti költségei magasabbak lehetnek, mint más lézertípusoké, ami bizonyos költségvetés-érzékeny alkalmazásoknál tényező lehet.

4.3 Alkalmazások

  • Anyagfeldolgozás: A szálas lézereket nagy teljesítményüknek és erős hőhatásuknak köszönhetően széles körben használják fémek vágására, hegesztésére, fúrására és jelölésére.
  • Távközlés: A száloptikai kommunikációban optikai jelek nagy távolságokra történő továbbítására és erősítésére használják.
  • LIDAR rendszerek: A szálas lézereket a LIDAR (Light Detection and Ranging) rendszerekben használják távérzékelésre, környezeti megfigyelésre és 3D térképezésre.
  • Biomedicinális alkalmazások: A sebészeti eljárásokban, a képalkotásban és a bőrgyógyászati kezelésekben találnak alkalmazást.

Következtetés

Minden lézertípusnak megvannak a maga előnyei, hátrányai és alkalmazásai, ezért fontos, hogy alaposan mérlegelje az adott alkalmazás követelményeit. A szilárdtest-lézerek nagy teljesítményt és pontos sugárminőséget biztosítanak, a gázlézerek sokoldalú hullámhosszúságot és nagy teljesítményt kínálnak, a félvezető lézerek kompaktak és hatékonyak, a szálas lézerek pedig a nagy teljesítmény skálázhatóságát kiváló sugárminőséggel kombinálják. A különböző lézertípusok erősségeinek és korlátainak megértése kulcsfontosságú az adott alkalmazáshoz legmegfelelőbb lézer kiválasztásához, ami optimális teljesítményt és sikeres eredményeket biztosít.

...az írás még folytatódik, olvasd tovább...
Tovább olvasom...
SMART KLAUS az autóiparban

 

 

Járműipar: Smart Klaus a fischer Sondermaschinenbau GmbH-nál használatban

Peter Hopfnak világos elképzelése volt: "Egy folyamatbiztonságos, felhasználóbarát asszisztencia-rendszert akartunk, amelyet a dolgozóink szívesen használnak". A fischer Sondermaschinenbau GmbH projektvezetője már több hónapja dolgozik a Smart Klaus szal. És teljesen elégedett új kollégájával.

Az Optimum datamanagement solutions GmbH optikai asszisztencia rendszere az egyik legkifinomultabbnak számít a piacon. Videó, képek vagy rajzok segítségével vezeti végig a munkatársakat a gyártási folyamaton. A beépített kamerán keresztül összehasonlítás történik a referenciaadatokkal, és az eredményt valós időben közli a dolgozóval. A Smart Klaus bővítése szerszámok vagy más rendszerek integrálásával további lehetőséget kínál.

De miért volt egyáltalán szükség egy ilyen rendszerre?

 

Emberek a gépek ellen?

A digitalizáció és az automatizálás előrehalad. És nem állnak meg a kézi gyártásnál. Ahol tegnap még emberek voltak, ott ma már robotkarok vannak. Különösen az ismétlődő feladatokat lehet ma már költséghatékonyan helyettesíteni technikai megoldásokkal.

De számos olyan terület van, ahol az ember nélkülözhetetlen. Például, amikor egy munkadarab speciális követelményei egy tapasztalt alkalmazott készségét és tudását is megkövetelik. Az automatizált rendszerek által támasztott verseny azonban egyre erősebb. Ezzel egyidejűleg az ügyfelek igényei is nőnek. Az egyes tételméret és az egyedi gyártás állandó vagy akár csökkenő egységárak mellett olyan egyedi értékesítési lehetőséget jelent a konkurenciával folytatott harcban, amelyet egyetlen vállalat sem nélkülözhet.
Clever Klaus mint optikai asszisztens rendszer a fischer Sondermaschinenbau-nál

Der Schlaue Klaus als optisches Assistenzsystem bei fischer Sondermaschinenbau

A digitális asszisztensrendszerek előnyei: Siker a szinergiának köszönhetően

A Smart Klaushoz hasonló asszisztencia-rendszerek alapgondolata egyszerű: az emberek olyan képességekkel rendelkeznek, amelyeket egy gép soha nem tud megtanulni. Technikailag a kéz rugalmasságában, pontosságában és irányíthatóságában messze nem pótolható. Kognitív szempontból a problémamegoldó képesség, a tapasztalatok más eseményekre való átvitelének képessége és az absztrakt gondolkodás messze megelőz minden számítógépet.

A digitális kollégának azonban más területeken is megvannak az erősségei. Nincs fáradtság vagy koncentrációhiány. Ráadásul szinte a végtelenségig képes adatokat tárolni, keresni bennük, és így olyan mintákat találni, amelyek új felismeréseket nyújtanak.

Ha az ember és a gép erősségeit értelmes módon kombináljuk, szinergiahatások jönnek létre, és a másik gyengeségei hatékonyan ellensúlyozhatók. Az eredmény egy olyan munkavállaló, aki gyorsabban, hibátlanabbul és kevesebb stresszel tud dolgozni. A termelés akár 20 százalékos növekedése is könnyen lehetséges - kezelhető költségek mellett.

Költséghatékony...

A fischer is reagál a piaci igényekre. Ezért szívesen próbál ki innovatív megközelítéseket, és integrálja azokat a saját termelésébe. "Kezdetben olyan rendszert kerestünk, amely támogatja a munkásainkat az összeszerelésben és megkönnyíti a munkájukat" - mondja Armin Bläse, a speciális gépgyártási részleg vezetője. "Ma már képesek vagyunk folyamatainkat egyértelműen feltérképezni. És közvetlenül utána minőségi eredményt is kapunk."

A folyamatoptimalizálás során a szerelőszerkezeteket is egyszerűsítették és minden változathoz használhatóvá tették. Ez kedvezően hatott a beállítási időkre, valamint a tárolási és karbantartási költségekre.

Ennek oka, hogy a SMART Klaus könnyen használható a teljes üzemi terület agyaként és interfészeként. A fischernél a rendszert összekapcsolták a robotcellákkal, így a folyamatoptimalizálás még erőteljesebbé és hatékonyabbá vált.

Der Schlaue Klaus zeigt einen grinsenden Smiley auf einem Monitor an

... és munkavállalóbarát

A SMART Klaus azonban nemcsak a költségeket csökkenti és hatékonyabbá teszi a termelést. A rendszer a munkavállalók számára is előnyökkel jár. Ugyanis jelentősen csökken a nyomás, hogy tiszta, hibamentes munkát végezzenek. A hibák felismerésének felelőssége mostantól a segédrendszerre hárul, nem pedig a dolgozóra. "A kezelők általában félnek attól, hogy hibát követnek el. Ez most megszűnt. A dolgozók felszabadulnak, és ennek következtében sokkal gyorsabban és hatékonyabban tudnak dolgozni" - mondja Saskia Raible is az üzembe helyezési csoportból.
Bónuszpontok a teljes dokumentációért

A fischer Smart Klaus egyik meggyőző tulajdonsága az, hogy minden folyamatlépés nyomon követhető. Az összeszerelés kezdetén egy nyomon követési számot generálnak. Ez a szám később felhasználható a helyes összeszerelés ellenőrzésére. Visszautasítás vagy reklamáció esetén minden releváns adat visszakereshető, és az ügyfél igényei ellenőrizhetők.

Az SMART Klaus végig meggyőzi az egész vonalat.

Daniel Genkinger ügyvezető igazgató is meg van győződve arról, hogy a fischer Sondermaschinenbau GmbH bölcs döntést hozott a SMART KLAUS-szal. "A munkássegítő rendszer tökéletes továbbfejlesztés számunkra, és egyszerre több előnyt egyesít magában. A bonyolult szerelvényeket és vizsgálóegységeket egy kamerás folyamatirányítás váltja fel.

Az üzembe helyezéssel, de a változáskezeléssel kapcsolatos erőfeszítések is maximálisan csökkennek. Továbbá az összes folyamatlépés és jóváhagyás teljes dokumentációja maximális folyamatbiztonságot biztosít. Végeredményben ez jelentősen csökkentheti az értékláncon belüli költségeket. Egyszerűen tökéletes az automatizálási projektjeink és ügyfeleink számára".

...az írás még folytatódik, olvasd tovább...
Tovább olvasom...
SMART KLAUS---Projektor és pick by light hatása az operátorra és termelékenységre

A kézi munkahely minél egyszerűbb és kényelmesebb kialakítása, hogy az összeszerelést ne
csak hibamentesen, hanem minden munkavállaló számára kényelmesebbé tegye, a mi kompetenciánk.
A SMART KLAUS  THT asszisztensrendszerének új funkcióival ismét egy lépéssel közelebb
kerültünk ehhez a célhoz.

A projektor lehetővé teszi a párhuzamos munkavégzést.
A kamera és a lézerfény biztonságosan végigvezetik a dolgozókat az összeszerelési folyamaton.
A lézer rámutat az elhelyezési pozícióra, a kamera pedig valós időben rögzíti az aktuális munkalépést,
és ellenőrzi, hogy a megfelelő alkatrész helyesen lett-e elhelyezve.
Ha minden rendben van, a lézer jelzi a következő elhelyezési pozíciót.
A munkaállomáson lévő monitor tájékoztat az összes összeszerelési lépés állapotáról.
Ez az interakció kiválóan működik az egymás után végzett tevékenységeknél -
így számos munkahelyen is használatos.

A THT-gyártás során egy forrasztókeret gyakran több panelt tartalmaz, így az összeszerelés
párhuzamosan történik. A munkás lézerrel történő irányításának ezért egyszerre több helyet
kell megjelölnie. Itt azonban a lézer eléri az alkalmazási határait, mivel a lézertükröket nem
lehet elég gyorsan mozgatni.


Smart Klaus szerelőkeret

A megoldás: egy nagy teljesítményű kivetítő, amellyel most a SMART Klaus THT asszisztens
rendszerét szereltük fel. Átviszi a meghatározott pozíciókereteket a munkafelületre,
és így minden használat során megmutatja a helyes szerelési pozíciókat.
A munkás maga dönti el, hogy milyen sorrendben szerel össze. A következő lépésre való
továbbítás a szokásos módon történik.

A jobb tájékozódás érdekében mostantól lehetőség van különböző színű jelölések beállítására is.
A munkautasítások is rugalmasan kivetíthetők, ami szintén előnyös a könnyű kezelhetőség és a
munkaergonómia szempontjából. És ami a legjobb: az alkalmazott  projektorral a Smart Klaus
hatékonyabb, de nem drágább, mint a lézeres berendezésekkel.

Pick-by-light - az összeszerelés nem is lehetne egyszerűbb
Annak érdekében, hogy az összeszerelés ne csak hibamentes legyen, hanem bármelyik
munkavállaló elvégezze,
a lehető legegyszerűbbnek és legkényelmesebbnek kell lennie.
Ez fontos szempont, amikor a képzetlen munkavállalók képzéséről, a nyelvi akadályok
leküzdéséről vagy a fogyatékkal élők problémamentes integrálásáról van szó a termelési folyamatba.

A Pick-by-light elvezeti a dolgozót az alkatrészek kézi felvételétől azok helyes elhelyezéséig.
Ugyanakkor a funkció optimalizálja az ergonómiát a munkahelyen, mivel a tekintet állandóan
a munkadarabra és nem a monitorra irányul.
Az azonos kialakítású vagy geometriájú alkatrészek
összekeverése gyakorlatilag lehetetlen. Ez vonatkozik azokra az oldalsó feliratozású alkatrészekre is,
amelyeket nem lehet kamerával leolvasni.

Ez elég ok arra, hogy a SMART Klaus THT asszisztencia-rendszerét a pick-by-light funkcióval bővítsük.

SMART KLAUS Pick by light

A Pick-by-light jelzi, hogy az alkatrészt melyik tartóból kell kivenni.


...az írás még folytatódik, olvasd tovább...
Tovább olvasom...
Féktárcsák sorozat lézerjelölése

Két kamerás hajtott konvejoros jelölő állomás

 
A berendezés hajtott konvejor pálya ésa jelölő kabin integrált változata.

A jelölő fej Z ( dinamikus fókusz ) és Y ( átmérő követés ) hajtott tengelyekkel ellátott kivitel.
A kommunukáció PROFISAFE bázison zajlik. A termékek berakása robot által történik.



Az előpoziciónálás állítható vezetőkkel történik. A kettős érzékelők megakadályozzák
a termékek feltorlódását.
 

 

Automatikus központosítás

Mikor a termék a jelölő térbe érkezik , az integrált kamera azonosítja a méretét valamint
meállapítja a valós pozicióját. Mivel a darabot nem lehet forgatni, de a jelölésnek a két furat közé kell
esnie, a kamera és szoftver kombinációja a jelölést az adott darabpozicióhoz illeszti.

VIDEÓ a jelölésről.

 

...az írás még folytatódik, olvasd tovább...
Tovább olvasom...
Lézerjelölés bemutatása- operátor független sorozatjelölés
SOROZATJELÖLÉS- a képzetlen operátor csak adagol és végrehajt.

Az alábbi videó bemutatja, egy sorozat jelölés előkészítését- hogyan készül a FlyCAD ben. Majd
mi módon képes az operátor FlyCAD ismeretek nélkül programot behívni- munkalap-vonalkód.
Az operátori felületen, a szoftver megmutatja, hogyan kell elhelyezni a darabokat, ha a készülék
több darabra alkalmas, de kevesebb darabot kell jelölni.
Az operátor feladata:
Programbehívás-darabok elhelyezése-START gomb megnyomása-darabok kivétele,
új darabok behelyezése- ismétlés amíg a kopmplett feladat el nem készült.
Az operátor nem jogosult semmi laserjelölési jellemző változtatására-pozició,
laserparaméter, darabszám stb.

Javasoljuk a videót nagy méretben megjeleníteni.
 
...az írás még folytatódik, olvasd tovább...
Tovább olvasom...
Darabfelismerő kamera rendszerek lézer jelöléshez

Kamera- vision rendszerek, hogyan válasszunk

 

A leggyakrabban alkalmazott kamerák a kódolvasó alkalmazások, 1 és 2D kódokhoz. Előnyük, hogy a jelölés után azonnal
vissza ellenőrhető a kód tartalma, és egyes típosokkal a kód minősítése is, ez az un. GRADING funkció

 

VisionSystem

Két kategóriát különböztetünk meg.

1

PC-illesztett vision rendszer: A kamera képfeldolgozás alapján végzi akár az olvasást, akár a pozicionálást. Komplexebb beállításokat lehet elvégezni, beállítani,
kontúr, felület vizsgálat, több darab egyidejű kezelése egy látómezőn belül. A kamera csak adatot küld az illesztett szover végzi a számításokat, akciókat.

2

Vision rendszer Smart Camera: Főleg kódolvasás, kós minősítés, a kamera ezt önállóan végzi, csak az eredményt adja ki a rendszernek.

 
TTL VISON ( Trough The Lens ) 
az előnye: A kamera teljesen az objektív tengelyében helyezkedik el, így semmi torzulás nincs a kép feldolgozásakor.
Hátránya: általában jelentősen kisebb a látőmező  ( 40x50 mm ), mint a jelölő mező  ( objectív függő akár 240x240 mm )
de ez egyben előny is kisméretű darabok helymeghatározásához, pozicionáláshoz


A fejnek nem kell mozognia az olvasás és jelölés poziciók között.

Minden kamera esetén nagyon fontos, gondoskodni kell az egyenletes jó megvilágításról

ELŐNYÖK :

Ideális

Lateral vision system/ "oldal elhelyezés "

A lézerfejhez képest egy OFFSET távolságra helyzkedik el.

Pozivionálás esetén, először a kamera kell, hogy a darab fölött legyen, után az OFFSET értékkel mozog a fej, és jelöl.

Majd ismét kamera pozicióba vissza kell térni.

Advantages/ előnyök

Ideális
...az írás még folytatódik, olvasd tovább...
Tovább olvasom...
Fiber és MOPA lézer közötti különbség

Mi a különbség a fiber lézer és a MOPA lézer között ?

Érdeklődőink gyakran teszik fel a kérdést, mi az a MOPA lézer, mire tudom alkalmazni, miben különbözik a fiber lézertől ?
Miért drágább a MOPA ? Milyen anyagokat tudok jelölni MOPA val, amit fiberrel nem ?

A különbség kívülről nem látható, a lézerforrásban, belül a felépítésben van.

A fiber lézerek un. Q -switch technologiát alkalmaznak, és az elérhető frekvencia tartomány  1 - 500 kHz között található.

A Master Oscillator Power Amplifier rövidítve MOPA más elven állítja elő a lézersugarat, lehetővé téve, hogy a pulzus frekvencia
nagyobb amplitúdóval rendelkezzen, mint a fiber lézereknél, valamint a frekvencia tartomány 1-2000 Khz között legyen.
Valamint a pulzus szélességét, alacsonyabb értéktől lehet szabályozni .
fiber laser általában 200 nano sec míg a MOPA 4 nsec értrékkel is üzemeltethető.
Ez idáig elégé szakmai, de mit is jelent a valóségban, miben más a MOPA jelölés:

A legfontosabb, hogy a fiber és MOPA lézerek ugyan azt az anyagspektrumot képesek jelölni, azonban
a MOPA mivel szélesebb tartományban paraméterezhető -sokkal jobban illeszthető az anyag reakcióhoz.

Példálul a rozsdamentes anyagok akár színesre (csak pasztel árnyalatok ) jelölhetőek, azonban az ipari jelölések területén,
erre a képességre nincs igény, senki sem alkalmazza.

MOPA on INOX

A paraméterek változtatásával, lehet létrehozni a színárnyalatokat.
Dekorációs célokra kiváló, ipari jelölések területén nem igénylik.
Orvosi eszközök MOPA jelölés

A fémek jelölésekor a kontraszt erősebb, a felület gyakorlatilag nem sérül,
orvosi eszközöknél, szerszámoknál, mérőeszközök jelölésekor, esztétikusabb,
kevésbé felületet károsító jelölést lehet létrehozni.

 
A tényleges előnyöket a műanyagok jelölésekor lehet alkalmazni,
a széles tartományban lehetséges paraméterezés lehetővé teszi, hogy azokat az anyagokat,
a mit a fiber lézer, éget, a MOPA megfelelő beállításaival, kiváló minőségben lehessen jelölni.

MOPA vs fiber


A MOPA árkülönsége , kb. 10 % , cserében viszont jobb kontrasztot érünk el,
jobb lesz a DM minősítése ( a fekete feketébb- a fehér fehérebb )
így mindenki számára javasolt, ahol a minőségre is hangsúlyt fektetnek.

...az írás még folytatódik, olvasd tovább...
Tovább olvasom...
Szivárgásvizsgálat +lézerjelölés+optikai vizsgálat egy jelölő állomáson
 

Laser Marking on Turbochargers or other parts with leakage test.

FlyPress for Automotive

About six years ago, a French company working in partnership with Renault that manufactures automotive components contacted Lasit to create laser markings to mark turbocharger volutes and carry out the Leakage Test on components.

The machine had to fit into a production line and one of the main demands was the realization of a customized software that interfaces with the company’s database.

 

The machine’s structure is made of steel and the marking cabin has an automatic front door, equipped with optical barriers that protect the operator when loading the component.

The volute of the turbocharger is inserted into the machine on the processing template, which was implemented based on the Poka-yoke logic, in order to avoid any possible error.

The Flypress is also suitable for the laser marking of volutes featuring different heights: this is possible by replacing the spacer and changing the position of the laser head.

The strong point of this laser marker is the integration into one single machine, therefore two fundamental steps of the industrial automation in one single operating station: the Leakage test and the laser marking.

If the result of the Leakage Test is negative, the component will be rejected. If the result is positive, the Flypress will proceed with the laser marking. Once the quality of the marking has been verified, the camera will return to position and the pistons will release the components.

One of our strong points is the ability to integrate the machine management software with additional functions according to the customer's specific technical needs. From direct access to the company’s database, to the data exchange with remote systems such as PLCs and ROBOTs, we are able to manage marking data according to the Industry 4.0

...az írás még folytatódik, olvasd tovább...
Tovább olvasom...
Lézerjelölt 2D kódok nyomonkövetéshez

Lézerjelölt 2D kódok a nyomonkövetéshez

A two-dimensional barcode is a matrix composed of black modules arranged inside a white square pattern. There are different types of 2D barcodes and they can be decoded either using a smartphone or using specific readers.

Before going into the more detail on modern 2D codes, it is worth mentioning that their predecessors were the alphanumeric serial codes, used for decades due to being very simple and easily read.
The first barcodes
were introduced in the 40s and are still used on many retail products. The fact that they can be read automatically reduces checkout times and the risk of errors. Barcodes have been a real revolution for small and large producers throughout the last century.

Despite this, the problem related to the amount of information to be encoded has arisen since the 80s due to the fact that barcodes are only able to contain a limited amount of data.

To overcome this problem, two-dimensional codes were introduced to the market and this often removes the need for separate external databases.

Datamátrix kód

The DataMatrix code is a two-dimensional code that usually consists of black and white modules in rectangular or square pattern.
This code can contain a large amount of information despite its very small size: it is able to tell us what material the object is made of, who made it, where it was made, when, from which company and its precise dimensions.

By reading this code on a product, we can find out all the details, avoid counterfeiting and optimise the production process with precise and effective control.
The other great advantage of the DataMatrix code is its versatility, given that it can be applied to any product including: aerospace vehicles, medical instruments, electronic components and items in the automotive sector.

If we take a look at the DataMatrix, we can see that the two adjacent sides of the code are composed of solid black lines, while the other two are composed of alternating black and white pixels.

The black lines on the left and bottom of the DataMatrix help software localization of the code. The other two ends identify the number of columns and lines of the code and help identify the spatial frequency of the points used in the DataMatrix:

the location information is the one that takes up the most space physically and is placed along the sides.

What are the differences between barcodes and DataMatrix codes?

The barcode we’re used to is made up of light and dark lines that represent letters, numbers, or a combination of the two. It is generally accompanied by a numerical code (EAN) and can be found on any product on the market.
Despite being effective for articles and consumer goods, this code is not enough to track and identify a more complex product. 

This is why the DataMatrix code was created, nearly thirty years after the barcode was introduced. It has been deemed the nephew or third generation of the barcode.
The major difference between the two is that the latter is an analogical code, meaning that the information it holds must be a certain size and in perfect condition in order to be read, both in terms of contrast and in the positioning of the elements. 
Unlike the bar code, the DataMatrix code is digital, much easier to read and more difficult to damage due to how small it is (usually between 5 and 10mm).

What are the differences between QRcodes and DataMatrix codes?

The QRcode (abbreviated from Quick Response Code) was developed to allow rapid decoding of its content. As you can see in the image, the QRcode is different from the DataMatrix and the largest graphic space is occupied by geolocation information.

 

A QRcode is able to hold up to 4,296 alphanumeric characters, has a 30% error correction capability and is mainly used for online and commercial applications. The best thing about this code is its ability to handle special characters (such as the Japanese alphabet) and the ability to interface easily with networked resources.

The DataMatrix code on the other hand can hold up to 2,335 alphanumeric characters, 33% error correction capability and can enclose a large volume of information in a very small space. That’s why it is the ideal solution for database tracking and supply systems for professional use. The high readability also makes DataMatrix codes more suitable for industrial applications in various sectors and satisfies even the most demanding producers.

 Another interesting fact about the QRcode is that it is often applied to the packaging of the product, so once the package is discarded, the information is lost.

DM codes are applied directly to the product, to hidden areas, so that any useful information is preserved but the design and aesthetics are not compromised.

Something curious that both of these codes have in common is that they both require a white border, which is called a quiet zone. This guarantees correct reading and interpretation of the data present.

Thus, we can conclude that the advantages of the DataMatrix code are:

  • The large amount of information it can hold
  • Its dynamism
  • Its durability
  • Its small size
How is a DataMatrix code applied to a product?

Once we understand the huge benefits of the DataMatrix code, we then need to understand how it can be applied to our products. The best way to do this is undoubtedly laser marking, both because it can be applied to many materials (plastic, metals, and wood), but also because it allows you to create codes using the extreme versatility of ASCII characters and symbols, which can be changed directly from the within the software.
The laser marker even allows you to enter the code at a certain depth, so that it is more durable and to keep track of our product.

The advantages of laser marking with DataMatrix codes
  • Automation

A large industrial production process needs to be integrated to save both time and cost. Laser marking systems are designed to be highly dynamic, integrated and configured according to the production chain, and connected to the software.

  • Durability

Laser marking is indelible and almost impossible to damage. This is essential where we need to get information about a damaged product or after a long period of time.

  • Data dynamism

An automated process allows us to monitor data constantly so that we can access any information required for production or to make necessary changes before the next phase.

  • Size

The laser spot is very small, which means it can also mark difficult to reach parts of the product without compromising aesthetics and design.

  • Cost reduction

Laser marking is more cost-effective than other traceability systems, given that there are no costs for maintenance or disposal of waste materials.

  • Quality

Laser marking guarantees very high precision even with complex geometric details and the material is cleaned at the end of the process to guarantee perfect results.

...az írás még folytatódik, olvasd tovább...
Tovább olvasom...
Hogyan válasszunk ultrahangos tisztítóberendezést

A piacon rengeteg ultrahangos mosóberendezés kapható, nagyon nehéz a megfelelő alkalmazás kiválasztása. Ebben a rövid bejegyzésben szeretnénk néhány tippet adni, mit kell figyelembe venni egy új ultrahangos berendezés vásárlása előtt.

 

 bandeja-elevador

...az írás még folytatódik, olvasd tovább...
Tovább olvasom...
Lézerforrások beépítésre-célgépépítőknek, integrátoroknak
Az utóbbi években jelentősen megnőtt a célgépépítő, integrátor cspatok száma, és egyre komplexebb, sokszor igazi HiTech megoldásokat valósítanak meg.
A felhasználól oldaláról pedig egyre gyakrabban jelentkezik az igény , a gyártósorban legyen egy jelölő állomás is.

Az IDOHMEN Kft. ezekre az igényekre egy nagyon széles palettát képes kínálni, Lézerforrások : CO2; YAG; YAG Fiber; YAG Fiber USP ( Ulra short pulse);Green;UV.
Teljesítmények : 20-30-50-100 W léghűtéses kivitelben- ki akarna még egy vízhűtőt, chillert is illeszteni.

A feladatokat tökéletesen meg tudjuk osztani az integrátorokkal, mindenkinek csak arra kell koncentrálnia ami az erőssége. Még az ajánlatadás előtt teszteljük , mi a tökéletes megoldás a jelölés szempontjából.
Kiválasztjuk a megfelelő lézerforrást, beállítjuk a kívánt ciklusidő és minőség optimalizált kombinációját, és NAGYON Fontos: leteszteljük a külső kommunikációt, legtöbb esetben PLC vagy soros RS 232 vagy TCP/IP
kommunikáció. Itt nem a PLC-t teszteljük, a PLC-t emuláljuk. ( főleg szintaktika ellenőrzése )

fiberfly1
 
LASIT lézeregység 19" rack és scanfej
...az írás még folytatódik, olvasd tovább...
Tovább olvasom...

elerhetosegeink

IDOHMEN Kft

Iroda
H-1171 Budapest, Strázsahegyi dűlő 7.
Telefon
+36 1 365-1091 / +36 1 365-1093 / +36 1 365-1094
Fax
+36 1 365-1092
E-mail
idh[at]idohmen.hu